Vydražená raketa českej finalistky Roland Garros aj rekordná suma Miškeho za umelecké dielo: Ďalší vydarený ročník ProAm Challenge by Adifex nezištne pomohol aj pobavil

BRATISLAVA – Vo výbornej nálade a s hrejivým pocitom nezištnej pomoci sa po jej skončení rozišli účastníci siedmeho ročníka charitatívnej akcie ProAm Challenge by Adifex 2023.

Emil Miške s predstavitelmi nadácie a organizátormi podujatia po rekordnej dražbe (Foto: ProAm Challenge by Adifex - Pavol Piroha)
Emil Miške s predstavitelmi nadácie a organizátormi podujatia po rekordnej dražbe
(Foto: ProAm Challenge by Adifex – Pavol Piroha)

Desať súťažných dvojíc sa zišlo v hale ružinovského OC Retro Sport & Wellness nielen preto, aby predviedli svoje majstrovstvo s tenisovou raketou vo štvorhre, ale predovšetkým preto, aby prispeli svojou prítomnosťou správnej veci, ktorou bolo vyzbieranie finančných prostriedkov na konto nadácie detského kardiocentra.

Účastníci ProAm Challenge by Adifex 2023 (Foto: ProAm Challenge by Adifex – Pavol Piroha)
Účastníci ProAm Challenge by Adifex 2023 (Foto: ProAm Challenge by Adifex – Pavol Piroha)

Tradičné charitatívne podujatie prinieslo okrem množstva vtipných situácií, ktoré súboje profesionálov po boku s amatérmi vo štvorhrách nevyhnutne prinášajú, aj príjemnú atmosféru, nové priateľstvá a v neposlednom rade aj možnosť pozhovárať sa či už so súčasnými, alebo bývalými hviezdami slovenského tenisu.

Úsmevy na všetky svetové strany rozdávala Magdaléna Rybáriková, sestry Zuzana a Kristína Kučové, Michaela Hončová, či Chantal Bacashihua (Škamlová). Na kurte sa predviedli aj daviscupový reprezentant Igor Zelenay, finalista tejto súťaže z roku 2005 Karol Beck, či renomovaný tréner Martin Hromec. O dobrú zábavu sa staral predovšetkým markizácky moderátor Daniel Očenáš. Medzi amatérmi vyčnievali obhajca minuloročného titulu Rastislav Sysák a legenda trnavského futbalu Miroslav Karhan, ktorí to po boku svojich partnerov dotiahli až do vzájomného finálového súboja.

Miroslav Karhan, Kristína Kučová, Magdaléna Rybáriková a Rastislav Sysák (Foto: ProAm Challenge by Adifex – Pavol Piroha)
Miroslav Karhan, Kristína Kučová, Magdaléna Rybáriková a Rastislav Sysák
(Foto: ProAm Challenge by Adifex – Pavol Piroha)

Pre hostí bola pripravená tradičná dražba tenisového vybavenia nielen od zúčastnených profesionálnych hráčov. Prispela aj finalistka tohtoročného Roland Garros Češka Karolína Muchová, ktorej raketu priniesol do dražby jej osobný tréner Emil Miške. Záujemca vydražil raketu s podpisom 27–ročnej rodáčky z Olomouca za 600 eur. Ešte vyššia čiastka sa podarila vydražiť za kompletnú tenisovú výbavu Magdalény Rybárikovej, za ktorú bol záujemca ochotný dať 900 eur. Zlatým klincom charitatívnej dražby však bolo umelecké dielo od Gordana Glass, ktorého kúpou podporil dobrú vec samotný Muchovej kouč Miške sumou 1 500 eur. Vďaka štedrosti zúčastnených tak mohli pre Nadáciu detského kardiocentra vyzbierať organizátori dovedna 5 350 eur. 

Slovenský tréner Emil Miške vydražil umelecké dielo za rekordnú sumu dražby (Foto: ProAm Challenge by Adifex – Pavol Piroha)
Slovenský tréner Emil Miške vydražil umelecké dielo za rekordnú sumu dražby
(Foto: ProAm Challenge by Adifex – Pavol Piroha)

V priebehu zápasu sme o pár slov poprosili niekoľkých účastníkov. Futbalová legenda trnavského Spartaka Miroslav Karhan patril k prekvapeniam turnaja. Ako sám uviedol na podobných charitatívnych akciách je k videniu pomerne často:“Nevyhýbam sa im. Ak ma organizátori zavolajú, vďačne pozvanie prijmem. Aj keď sa musím priznať, že na ProAm som sa nanominoval tak trocha aj sám prostredníctvom Igora Zelenaya,“ priznala 47-ročná legenda trnavského futbalu, ktorej sa medzi tenisovými profesionálmi evidentne zapáčilo: “Som nadšený predovšetkým z účasti tenisových hviezd. Ak má akcia navyše aj charitatívny rozmer a môžeme trocha pomôcť, je to aj pre nás bonus navyše. Aj preto som na dražbu priniesol svoj dres z bundesligového Wolfsburgu a dúfam, že sa vydraží za peknú sumu, ktorá pomôže deťom.“

Bývalý reprezentačný kapitán svojim atletickým prejavom len potvrdil, že tenis je športom, ktorý dokáže aj futbalového profesionála udržať v dobrej kondícii. Paradoxne to bolo evidentné najmä pri prebiehaní na sieti, keď bol občas rýchlejší, než samotná tenisová loptička. “Tenis je pre nás futbalistov v tomto ohľade ideálnou aktivitou. Pri prebiehaní na sieti všetko záleží od toho, ako kvalitne zahrá hráč na returne. Ak reagujete na sieti aktívne, pričom pochopiteľne očakávate kvalitný krížny úder, musíte byť rýchly. Keď však na returne zahrá hráč do stredu kurtu, tak to na sieti väčšinou zahrám v podstate až za chrbtom.“

Miroslav Karhan a Daniel Očenáš (Foto: ProAm Challenge by Adifex – Pavol Piroha)

Dlhoročný markizácky moderátor Daniel Očenáš, ktorý podujatie moderoval, nezaprel svoj zmysel pre humor ani v situáciách, s ktorými dopredu nepočítal. Potom, ako ho celkom prirodzene rozhodilo vyslovenie nového mena vydatej Chantal Škamlovej – Chantal Bacashihua úspešne až na tretí pokus, zvládol vyhlásenie Magdalény Rybárikovej, čo malo samozrejme za následok spontánny výbuch smiechu v sále. Aký je jeho vzťah k tenisu? “Veľmi pozitívny. Ešte na základnej škole som ho aktívne aj hrával za mladších žiakov v bratislavskej Lokomotíve.“ Napriek tomu, že mal ambície robiť tento šport serióznejšie, postupne z toho zišlo. Hrať ho však nezabudol ani po rokoch: “To je relatívne. Vraj podľa mojej úderovej techniky je ešte možné rozoznať, že aj po toľkých rokoch čo už nehrávam, stále vidno, že som sa tenisu niekedy venoval.“

Ako ostrieľaný športový komentátor nemal problém ohodnotiť tohtoročné zastúpenie tenisových krások: “Podľa toho, koho sme tu mohli na kurtoch sledovať, sa jednoznačne ukazuje, že slovenské dievčatá z tejto zlatej generácie patrili bezpochyby nielen k najlepším, ale určite aj k najkrajším tenistkám na svete.“

Peter Miklušičák, Magdaléna Rybáriková a Daniel Očenáš počas dražby
(Foto: ProAm Challenge by Adifex – Pavol Piroha)

Na sociálnych sieťach sa Očenáš čas od času zviditeľní so zástupom atraktívnych hostesiek po boku, čo samozrejme vyvoláva značnú závisť mužskej časti populácie: “Moderujem viacero podobných tenisových, ale aj golfových akcií. Nie som si úplne istý, ako som sa v tejto situácii ocitol, ale pravdepodobne niekto z mojich príbuzných rozposlal jednu z týchto fotiek a potom ma ešte párkrát lámal, aby som mu poslal aj ďalšie. Stala sa z toho do určitej miery tradícia a ľudia si už ani  nevedia bez podobnej fotky akciu so mnou predstaviť. A potom samozrejme pribúdajú rôzne uštipačné komentáre na moju adresu.“

Sestry Kučové sú známe tým, že nepokazia žiadnu zábavu ani na vlastný účet. Počas turnaja rozdávali úsmevy, vtipkovali a bezprostredne typicky po svojom reagovali aj na naše otázky. Kristína vedľa atleticky hrajúceho Karhana úspešne valcovala konkurenciu pri sieti, čo bolo vzhľadom k jej neortodoxnému držaniu rakety pomerne nečakané zistenie. “Je to moja sofistikovaná stratégia a vysvetlenie je trocha komplikovanejšie. Z pohľadu súperov dokážem totiž na sieti hrať absolútne nepredvídateľne. A to jednoducho preto, že ak ani ja sama v danom okamihu vôbec netuším, kam loptu odohrám, je nad slnko jasnejšie, že to nedokážu predvídať ani súperi. A už vôbec nie tí, ktorí ani nevedia, ktorá je moja forhendová strana.“ Mladšia zo sesterskej dvojice celkom sympaticky ohodnotila aj svojho deblového partnera Mira Karhana: “Hral veľmi dobre. Bol aktívny od základnej čiary aj na sieti, veľa toho nabehal. Len to bral až príliš vážne. Normálne mi počas turnaja zakázal piť aj jesť.“

Chantal Bacashihua (Škamlová), Kristína Kučová a Zuzana Feltsan Kučová
(Foto: ProAm Challenge by Adifex – Pavol Piroha)

V Trnave absolvovala staršia Zuzana svoju oficiálnu rozlúčku s kariérou približne asi desať rokov od posledného súťažného zápasu. Neprekvapilo teda, že ani Kristína, ktorá medzičasom tiež zavesila raketu na klinec, sa s oficialitami neponáhľa. Celkom výstižne to okomentovala Zuzana: “Kika od turnaja v Trnave toho už veľa neodohrala. Takže rozlúčku absolvuje zrejme tiež o takých desať rokov a to jej už zorganizujem ja. A dáme spoločne aj štvorhru. Bez debaty. Nevadí, že už budem mať 52, pôjdem si pred tým zabehať. My to dáme.“

Renomovaný tréner Martin Hromec ktorý okrem iných potiahol aj Martina Kližana k dvom titulom na okruhu ATP, patrí medzi pravidelných účastníkov koncoročného charitatívneho podujatia. Spolu s ďalším aktívnym koučom Karolom Beckom predviedli vo vzájomných výmenách zrejme najlepší tenis na celom podujatí, akoby proti sebe stáli dvaja odvekí rivali… “Potom, ako som si trocha zvykol na tento povrch, som si povedal, že aspoň pri „Bekisovi“ do toho trocha udriem, keďže sme na amatérov museli brať ohľad. Vedel som, že Karol je výborný hráč, tak ma to chytilo a myslím si, že sme si to pri tých výmenách užili obaja.“

Martin Hromec (Foto: ProAm Challenge by Adifex – Pavol Piroha)

Do trnavskej akadémie Empire ho dotiahol jej šéftréner a dlhoročný kamarát Vlado Pláteník, ktorý sa však v priebehu letnej sezóny vrátil na dráhu osobného trénera. Obaja si vzájomnú spoluprácu v akadémii Empire pochvaľovali. Čo hovorí na Pláteníkov koniec v Trnave? “Tenis je nevďačný práve tým, že je to individuálny šport. Každý tréner sa venuje predovšetkým vlastnému zverencovi. Každý ich máme v inej vekovej kategórii a teda aj s iným turnajovým plánom. A keď sa dlhoroční kamaráti nestretávajú na turnajoch, tak sa aj ich cesty prirodzene niekedy rozchádzajú.“

Zdroj: tenisovysvet.sk – Igor Uher