PROAM CHALLENGE 2022

BRATISLAVA – Tradičný koncoročný exhibičný turnaj profesionálov a amatérov ProAm Challenge by Adifex ponúka aj tento rok viacero lákadiel v podobe špičkových domácich a zahraničných hviezd.

Charitatívne podujatie vo štvorhre, ktoré od roku 2017 organizuje agentúra Tomorrow agency, sa uskutoční 17.decembra 2022 v hale areálu TK Slávia STU Bratislava. Jedným z ťahúňov tohto ročníka bude aj najlepší deblový špecialista v novodobej histórii a dlhoročná opora daviscupového výberu Filip Polášek

Víťaz vlaňajšieho Australian Open nútene pauzuje od júnového Wimbledonu pre dlhotrvajúce zranenie. Polášek nám v tejto časti rozhovoru ochotne pootvoril dvere do svojho súkromia. Prezradil, aký bizarný osobný rekord si utvoril na tohtoročnom Wimbledone, ako aj to, kto má v rodine posledné slovo v tom, na ktoré turnaje rodina pocestuje. Bývalého siedmeho hráča v rebríčku štvorhry sme vyspovedali po tréningu štvorhry s dievčatami z bratislavských klubov, ktoré organizuje Bratislavský tenisový zväz v rámci projektu Doubles specialist.

Viacerí služobne starší hráči sa pri dlhšie trvajúcom nútenom odpočinku zvyčajne sťažujú na to, že musia bojovať o udržanie svojej váhy. Vás však evidentne tieto problémy úspešne obišli.

„O svoju váhu som zatiaľ nikdy bojovať nemusel. Zrejme mám stále dobrý metabolizmus. Moja turnajová váha bola vždy na úrovni 90 kíl. Maximálne s jedným kilom navyše sa aj dnes ešte hýbem po dvorci. Mám k tomu taký pragmatický prístup. Ak by mi pohľad na váhu ukázal niečo iné, tak automaticky upravím svoj jedálniček. Našťastie zatiaľ som tak učiniť nemusel.“

Ako zvládate novembrové počasie?

„O zdravie sa mi väčšinou „stará“ staršia, päťročná dcéra, ktorá čas od času donesie zo škôlky domov nejaký ten vírus. Práve teraz je na to vhodné obdobie. Ja sa samozrejme od nej zakaždým nakazím a týždeň si poležím doma v posteli. Takto mi „pomáha“ s budovaním mojej imunity.“

V priebehu tohtoročného Wimbledonu ste si vraj utvorili zaujímavý osobný rekord…

„Mám vo zvyku nechať si každé ráno pred zápasom vypliesť nanovo všetkých päť rakiet, s ktorými chodím na turnaje. Je to rituál, vďaka ktorému mám istotu, že váha, na ktorú sú rakety vypletené, bude u všetkých identická. V úvodnom kole tohto ročníka, práve v čase, keď mi doplietli poslednú, organizátori zahlásili preloženie nášho zápasu na nasledujúci deň. A tak mi výplety na všetkých piatich raketách vystrihali a na druhý deň ráno znova vyplietli. Ráno sme sa však dozvedeli, že organizátori zaradili náš zápas do večerného programu. A ako naschvál sa v jeho priebehu spustil intenzívny dážď, takže nám ho za stavu 4:5 preložili na ďalší deň. A vypletač bol opäť v akcii. No a kým sme po niekoľkých dňoch odkladu a prerušení napokon zvládli rozhodujúci set 6:4, tak som vypletačom v Londýne „doprial“ v priebehu jediného kola urobiť asi osemnásť rakiet. Pred štvrťfinále mi tréner Leoš Friedl prišiel zagratulovať. Hlavný vypletač mu totiž oznámil, že viac rakiet počas súčasného Wimbledonu si nechal vypliesť už iba Rafael Nadal. Úprimne, neviem, či je to práve tá najpozitívnejšia vizitka. Ale každý zrejme máme svoje zvyky.“

Nehľadali ste v tejto súvislosti sponzora z radov výrobcov výpletov?

„Hrám s výpletom, ktorý si musím kupovať, ale keďže som s ním spokojný, neostáva mi nič iné ako to akceptovať. Rakety a výplety mením veľmi nerád, ak som s nimi spokojný.“

Dlhodobé maródky majú aspoň jednu výhodu v tom, že hráčom poskytujú viac času, ktorý môžu stráviť s rodinou…

„V tomto ohľade mám výhodu v tom, že som už v priebehu kariéry v dôsledku dlhotrvajúceho zranenia bol doma. A preto už nemusím riešiť, čo mám vlastne robiť. To už mám úspešne za sebou. Okrem toho som s celou rodinou zo šiestich mesiacoch v tejto sezóne strávil tri na turnajoch. Mesiac boli so mnou počas série turnajov v Austrálii, mesiac v štátoch počas jarných podujatí v Indian Wells a Miami a napokon aj v Londýne počas turnajov v Británii.“

Takže ste spojili príjemné s užitočným?

„Ak mám byť úprimný, pre partnerku tenistu, ktorá má na krku dve malé deti, to nie je vždy lízať med. Pre ňu to určite nebola žiadna príjemne strávená dovolenka. V priebehu turnaja odchádzam ráno z hotela a vraciam sa až večer. A keďže som v práci, nemá mi ako zavesiť „na krk“ žiadne rodinné povinnosti.“

Materské povinnosti manželiek tenistov sú zrejme minimálne tak náročné, ako povinnosti manžela…

„Manželka sa pri cestovaní poriadne nadrie. Aj preto, že je to v zahraničí a na hoteli, takže to má mnohé obmedzenia, kde nemá kto pomôcť. Napriek tomu to zvládali. Deti cestovali radi. Teraz sme doma. Staršia dcéra chodí do škôlky, takže si to už spolu môžeme užívať viac.“

Kde sa deťom najviac páčilo?

„Manželka si povedala, že po mojom návrate na kurty chce ísť do Austrálie A väčšia dcéra mi vzápätí na rovinu oznámila, že ideme do Indian Wells preto, že tam majú bazén. Takto mi to v podstate rodinka naplánovala a oznámila, kam máme ísť na turnaj. Deti si vyberú turnaj a tatko musí zariadiť.“

Podarilo sa vám ísť spolu počas vašej rekonvalescencie na koncert, do divadla, alebo na iné kultúrne spoločenské podujatie?

„Radi by sme, zatiaľ sa nám to však nepodarilo. Aj preto, že mladšia dcéra nemá ani dva roky a nie je jednoduché obstarať pre ňu dozor. A to napriek tomu, že nám naši rodičia maximálne pomáhajú a vychádzajú v ústrety. Snažíme sa nastaviť si životy tak, aby sme mali čas aj sami pre seba. Máme veľa pozvánok a išli by sme veľmi radi, preto dúfam, že si napokon nejaký ten večer pre seba nájdeme.“

Aký je váš aktuálny zdravotný stav?

„Na kurte som zatiaľ nebol, začal som aspoň s cvičením. Bol som aj na kondičnom pobyte v Tatrách, ktorý však nedopadol úplne podľa mojich predstáv. Telo ma zatiaľ neposlúchalo ani nie tak z pohľadu regenerácie, avšak na zdraví mi nepridali ani rôzne sprievodné virózy. Je to dané aj obdobím, ktoré je pre šírenie respiračných ochorení mimoriadne naklonené. Najradšej by som už čím skôr začal poriadne cvičiť a pracoval na kondícii. Aby som v dohľadnej dobe mohol začať už konečne aj hrať.“

Aká je prognóza vášho návratu na súťažné turnaje?

„Do konca kalendárneho roka by som chcel začať s tréningom na kurte, avšak deadline nástupu do turnajového diania som si nestanovil. Má to ešte veľa nezodpovedaných otázok, na ktoré musím poznať odpoveď ešte pred samotným návratom na turnaje. A tie budú ovplyvnené mnohými okolnosťami. Musím okrem iného vedieť, či mi telo zvládne odohrať objem viacerých zápasov v priebehu jediného týždňa bez toho, aby som sa zranil. Alebo, ako sa budem cítiť po dvojtýždňovej turnajovej záťaži. Až potom si dokážem zodpovedne povedať, že som pripravený.“

Máte obavy, či to zvládnete?

„Nie je to o tom, či som schopný odohrať jeden zápas. Musím byť schopný odohrať štyri až päť zápasov v priebehu jedného turnaja a takto to robiť päť mesiacov v kuse. Keď som sa v sezóne 2019 vrátil do turnajového diania, odohral som osemdesiat zápasov. A preto aj v súčasnosti musím byť presvedčený o tom, že moje telo dokáže zvládnuť osemdesiatzápasovú sériu za desať mesiacov. Jednoducho viem, ako musím byť pre návrat pripravený.“

Chýba vám tenis?

„Samozrejme. Aj keď sa priznám, že nie som veľkým fanúšikom cestovania. Lietanie a vybaľovanie sa na hoteloch by som ľahko oželel. Na druhej strane som si vedomý toho, že je to nevyhnutná stránka mojej práce. Avšak ten pocit, keď vchádzam na kurt na tých najväčších turnajoch mi naozaj veľmi chýba.“

Ďalšiou hviezdou ProAm Challenge 2022 by Adifex je Andrej Martin

Bratislavský rodák je typickým prípadom športovca, ktorý dozrieva vekom a skúsenosťami. Prah prvej stovky mužského rebríčku prekonal až rok po dovŕšení tridsiatky. Svoju športovú všestrannosť preukázal, keď počas dlhých mesiacov pandémie vymenil raketu za bicykel, aby po jej skončení práve na ňom odjazdil desiatky kilometrov na prvé slovenské turnaje.   

Tenisová raketa sa opäť ocitla v kúte izby tridsaťtriročného tenistu po pozitívnom výsledku dopingového testu z júnového challengerového turnaja v Bratislave po ktorom sa slovenský reprezentant ocitol opäť mimo turnajového diania. Zápasy nebude môcť hrávať až do ukončenia vyšetrovania, ktorého verdikt nebude známy skôr, než o pol roka. Martin vedomé požitie nedovolenej látky dôrazne odmietol. V stanovisku k vzniknutej situácii okrem iného uviedol: „Vždy som bol zástancom toho, že o víťazstve v tenisovom zápase majú rozhodnúť len poctivý prístup v tréningu a čistý výkon na kurte.“

Športový univerzál však neklesá na duchu. Obdobie nútenej pauzy od tenisu využíva až nečakane aktívne. Popri viacerých iných aktivitách sa pomerne nečakane začal venovať aj golfu. V rozhovoroch pre médiá rád uvádza, že vek je iba číslo a predovšetkým, že život nie len o tenise. 

Ako ste sa dostali ku golfu?

„Môj spolubývajúci rád o ňom rozprával a tak som zvažoval, či si ho nevyskúšam. Najprv som váhal. Keď už niečo začnem robiť, snažím sa to robiť naplno, takže by to šlo na úkor iných aktivít. Uvažoval som nad ním ako o športe, ktorý môžem vykonávať aj vo vyššom veku, pričom by som teraz uprednostnil fyzicky náročnejšie športy.“

Kde nastal zlom?

„Osud to jednoducho zariadil inak. Poranil som si triesla, pričom som mal súbežne aj problémy s brušným svalstvom. Nemohol som vykonávať nič fyzicky náročné. Tak som si povedal: „Tak kedy, ak nie teraz?“  Vyskúšal som si to. Takpovediac som k tomu iba pričuchol a na prekvapenie ma to chytilo do tej miery, že ho hrávam dodnes a podľa okolností pravidelne dvakrát do týždňa.“ 

Kde ste sa trafili do prvej jamky?

„Na Slovensku som si odbil premiéru v Lozorne. Inak na jar v Austrálii. V Melbourne nám organizátori vybavili možnosť zahrať si na mestskom ihrisku. “

Väčšina golfistov začína na odpalisku. Ako to bolo vo vašom prípade?

„Odpaliská v láske nemám. Ja som si to namieril rovno na ihrisko, kde som trénoval. Láka ma samotná hra a prechádzka s ňou spojená. Každá jamka je svojim spôsobom pre mňa ďalšou výzvou. Golf je zaujímavý spojením krásy ihrísk a prírody so súťažou v určitej zručnosti. Je to jedinečné spojenie. Navyše, ak hráte s ľuďmi, s ktorými si aj rozumiete, je to zážitok.“

Poznáte klasickú definíciu tohto športu, podľa ktorej je golf tak trocha pokazená prechádzka?

„To záleží od toho, ako to hráčovi ide. Ak je dobrý, potom je to najkrajšia prechádzka na svete. Keď na to človek nemá dobrú ruku, môže byť aj pokazená.“

Aký máte hendikep?

„Hendikep mám okolo dvadsať. Upravuje sa podľa turnajových výsledkov a tie mám zatiaľ iba dva. Priznám sa, že golfové turnaje veľmi nehrávam. Nemám ich v obľube pre veľké prestoje. Čím je viac hráčov, tým sa aj viac čaká. Vo svojej koži dokonca nie som ani keď hráme vo štvorici. V tomto ohľade sa prejavuje moje mentálne nastavenie športovca, ktorý robí všetko v pohybe. Preto som rád, keď má hra spád. Viac obľubujem hru vo dvojici, ktorej hrací čas sa pohybuje na úrovni troch až štyroch hodín. A to je dôvod, pre ktorý si niekedy idem zahrať aj sám.“

Máte výkonnostné ambície, kam to s golfom chcete dotiahnuť?

„Vôbec nie. Baví ma objavovať nové miesta a hrať na nových ihriskách. Každé ďalšie je svojim spôsobom novou výzvou. Na golfe vládne väčšinou dobrá atmosféra a je to skutočne príjemne strávený čas. Avšak práve po časovej stránke je to náročný šport. Ak by som mal výkonnostné ciele, vyžadovalo by si toho podstatne viac. Málokedy má však človek vyhradený celý deň k tomu, aby ho strávil pri golfe.“

Na ProAme to nebude vaša premiéra

„Tú som mal pred troma rokmi. Pre iné pracovné povinnosti som však absolvoval iba striedavý štart. Priznám sa však, že pri štvorhrách s amatérmi som väčšinou taký nemastný, neslaný. Na jednej strane chcem zvíťaziť hlavne pre svojho partnera. Na druhej strane chcem, aby mala z toho predovšetkým dvojica amatérov plnohodnotný zážitok. A v mnohých situáciách neviem posúdiť nakoľko plnohodnotný výkon mám podať. Po spoločenskej stránke to však bola naozaj vydarená akcia. Navyše mala aj charitatívny rozmer a to sú hlavné dôvody pre ktoré som prijal pozvanie aj na tento ročník.“ 

Poďakovanie generálnemu partnerovi

Organizátori vyslovujú touto cestou veľké poďakovanie spoločnosti Adifex a.s. za dlhodobú podporu podujatia a športu ako takého.

ProAm CHALLENGE 2022